Skip to content

136 Lincoln RdWenonah, NJ 08090

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block553
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SFC-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
31%
Improvement Value:$110,400
69%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,736+3.3%
2024$5,552+2.2%
2023$5,434+1.2%
2022$5,371+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 4669, Page 195

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3426, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1955