Skip to content

1301 Clearbrook AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block55
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
34%
Improvement Value:$73,300
66%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,965+3.3%
2024$3,838+2.2%
2023$3,756+1.2%
2022$3,713+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
Sq Ft875DeedBook 6443, Page 292Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft875DeedBook 6218, Page 225Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4520, Page 11

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4212, Page 296

Property Sale

Sale
$123,175
DeedBook 3783, Page 170

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 2888, Page 252

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1843, Page 191

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1767, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1954