Skip to content

309 Lynn AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jan 31, 1984

Property Information

Block567
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
31%
Improvement Value:$98,000
69%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,094+3.3%
2024$4,931+2.2%
2023$4,826+1.2%
2022$4,770+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 1484, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1960