Skip to content

532 University BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
Mar 31, 1983

Property Information

Block583
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,115
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
23%
Improvement Value:$121,900
77%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,704+3.3%
2024$5,521+2.2%
2023$5,403+1.2%
2022$5,341+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1465, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1960