Skip to content

5 Bruce DrWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 10, 1997

Property Information

Block580
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
33%
Improvement Value:$92,200
67%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+3.7%
2024$4,282+2.4%
2023$4,180-4.5%
2022$4,376+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2727, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1960