Skip to content

18 Craig DrWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block580
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
31%
Improvement Value:$96,300
69%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+3.3%
2024$4,858+2.2%
2023$4,754+1.2%
2022$4,700+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5786, Page 337Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4977, Page 283

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 4311, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1960