Skip to content

9 Bruce DrWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block580
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
33%
Improvement Value:$87,900
67%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,704+3.3%
2024$4,553+2.2%
2023$4,456+1.2%
2022$4,404+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$206,000
Sq Ft952DeedBook 6649, Page 335Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 1936, Page 346

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1527, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1960