Skip to content

436 College BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
May 14, 2010

Property Information

Block586
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$141,800
78%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,518+3.3%
2024$6,308+2.2%
2023$6,174+1.2%
2022$6,103+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 4772, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1960