Skip to content

553 Hamilton RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block592
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
27%
Improvement Value:$105,400
73%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+3.3%
2024$5,011+2.2%
2023$4,904+1.2%
2022$4,848+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 5733, Page 112Recorded9/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960