Skip to content

248 Amherst StWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block595
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
27%
Improvement Value:$123,600
73%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,084+3.3%
2024$5,889+2.2%
2023$5,763+1.2%
2022$5,697+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5604, Page 279Recorded2/14/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5047, Page 147

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4382, Page 75

Property Sale

Sale
$132,700
DeedBook 4266, Page 289

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2821, Page 152

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 1563, Page 1078

Property Built

Built

Year Built: 1960