Skip to content

621 Franklin RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2007

Property Information

Block596
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
24%
Improvement Value:$123,400
76%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+3.3%
2024$5,625+2.2%
2023$5,505+1.2%
2022$5,442+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3409, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1960