Skip to content

608 Westminster RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block596
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,667
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
22%
Improvement Value:$138,800
78%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+3.3%
2024$6,159+2.2%
2023$6,028+1.2%
2022$5,959+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,667DeedBook 5195, Page 183Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4981, Page 297

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 2575, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1960