Skip to content

419 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1977

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block602
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
23%
Improvement Value:$169,000
77%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+3.3%
2024$7,620+2.2%
2023$7,458+2.0%
2022$7,315+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft2,224DeedBook 5967, Page 261Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1480, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1977