Skip to content

1220 Burlington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2004

Property Information

Block603
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
24%
Improvement Value:$123,600
76%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,829+3.3%
2024$5,642+2.2%
2023$5,522+1.2%
2022$5,458+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2147, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1960