Skip to content

127 Hampshire DrWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$67,400
Last Sale Date
Mar 30, 1983

Property Information

Block627
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
21%
Improvement Value:$169,300
79%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+3.3%
2024$7,391+2.2%
2023$7,233+1.2%
2022$7,150+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$67,400
DeedBook 1465, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1977