Skip to content

14 Jones AveWoodbury, NJ 08096

Built 1959

Last Sale Date
Jan 15, 1987

Property Information

Block641
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
25%
Improvement Value:$128,100
75%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+3.3%
2024$5,927+2.2%
2023$5,800+1.2%
2022$5,734+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1573, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1959