Skip to content

820 Vista WayWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$177,900
Last Sale Date
Feb 21, 1997

Property Information

Block644
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description2 SFAG HAMILTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
18%
Improvement Value:$214,800
82%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+3.3%
2024$9,064+2.2%
2023$8,870+1.2%
2022$8,768+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 2738, Page 346

Property Sale

Sale
$143,420
DeedBook 1780, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1988