Skip to content

804 Valley RdWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block644
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description2 SFAG POTOMAC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
19%
Improvement Value:$220,100
81%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+3.3%
2024$9,452+2.2%
2023$9,251+1.2%
2022$9,144+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 5455, Page 45Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$180,515
DeedBook 1766, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1988