Skip to content

110 Burgundy CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 7, 2011

Property Information

Block654
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,553
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
25%
Improvement Value:$120,600
75%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+3.3%
2024$5,580+2.2%
2023$5,461+1.2%
2022$5,398+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4862, Page 117

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3575, Page 129

Property Sale

Sale
$100,500
DeedBook 3027, Page 295

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 2433, Page 134

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1530, Page 1192

Property Built

Built

Year Built: 1980