Skip to content

355 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1983

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block657
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
27%
Improvement Value:$129,500
73%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,388+3.3%
2024$6,184+2.2%
2023$6,052+1.2%
2022$5,982+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 5153, Page 306Recorded1/8/2014

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 3905, Page 344

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2801, Page 19

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 1733, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1983