Skip to content

126 Branchwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1993

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jul 1, 1998

Property Information

Block662
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
DescriptionMIDDLETON TRAD.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
18%
Improvement Value:$221,600
82%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+3.3%
2024$9,369+2.2%
2023$9,169+1.2%
2022$9,064+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2894, Page 41

Property Sale

Sale
$156,635
DeedBook 2357, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1993