Skip to content

154 Branchwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block662
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
DescriptionDALTON CONTEMP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
17%
Improvement Value:$229,400
83%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+3.3%
2024$9,605+2.2%
2023$9,400+1.2%
2022$9,292+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,045
DeedBook 2945, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1998