Skip to content

101 Deerfield DrWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block664
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRCHILD CLASS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
18%
Improvement Value:$212,100
82%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+3.3%
2024$8,973+2.2%
2023$8,782+1.2%
2022$8,681+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 5922, Page 138Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4125, Page 14

Property Sale

Sale
$161,035
DeedBook 2844, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1998