Skip to content

148 Branchwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1995

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 30, 2005

Property Information

Block662
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRCHILD COL.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
17%
Improvement Value:$227,300
83%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+3.3%
2024$9,501+2.2%
2023$9,298+1.2%
2022$9,191+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4145, Page 209

Property Sale

Sale
$172,100
DeedBook 2567, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1995