Skip to content

124 S Market StGibbstown, NJ 08027

Built 1950

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jul 10, 2008

Property Information

Block101
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
27%
Improvement Value:$121,600
73%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,757+5.6%
2024$5,454+1.0%
2023$5,401-1.4%
2022$5,476-0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$193,000
DeedBook 4559, Page 314

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 4249, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 3398, Page 278

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2651, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1950