Skip to content

517 Lock AveGibbstown, NJ 08027

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block151
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SA1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,011
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
20%
Improvement Value:$174,400
80%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+5.6%
2024$7,105+1.0%
2023$7,035-1.4%
2022$7,133-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft2,011DeedBook 5290, Page 229Recorded2/25/2015

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4893, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1973