Skip to content

157 Watkins AveGibbstown, NJ 08027

Built 1947

Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block168
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
29%
Improvement Value:$114,100
71%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,529+5.5%
2024$5,239+1.0%
2023$5,187-1.4%
2022$5,260-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6720, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1947