Skip to content

216 Marshall AveGibbstown, NJ 08027

Built 1962

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block173
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
28%
Improvement Value:$126,000
72%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,039+5.5%
2024$5,722+5.7%
2023$5,415-1.4%
2022$5,494-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,784DeedBook 6569, Page 1Recorded10/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962