Skip to content

216 Crescent AveGibbstown, NJ 08027

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2007

Property Information

Block181
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
27%
Improvement Value:$119,900
73%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,626+5.6%
2024$5,330+1.0%
2023$5,278-1.4%
2022$5,351+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963