Skip to content

392 Swedesboro RdGibbstown, NJ 08027

Built 1965

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jul 13, 2016

Property Information

Block243
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
18%
Improvement Value:$132,900
82%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,581+5.5%
2024$5,288+1.0%
2023$5,236-1.4%
2022$5,309-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 5500, Page 250Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 1111, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1965