Skip to content

9 S Walnut AveGibbstown, NJ 08027

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2012

Property Information

Block64
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,698
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
11%
Improvement Value:$230,300
89%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,938+5.5%
2024$8,468+1.0%
2023$8,385-1.4%
2022$8,502-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968