Skip to content

116 Centre StGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block67
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
22%
Improvement Value:$105,200
78%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,645+5.6%
2024$4,400+1.0%
2023$4,357-1.4%
2022$4,418-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft1,420DeedBook 7253, Page 185Recorded10/17/2025

Property Sale

Sale
$217,000
Sq Ft1,420DeedBook 6618, Page 77Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,420DeedBook 6291, Page 146Recorded6/9/2020

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 5536, Page 318Recorded9/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920