Skip to content

82 Centre StGibbstown, NJ 08027

Built 1965

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block67
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
13%
Improvement Value:$149,200
87%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,874+5.6%
2024$5,565+1.0%
2023$5,510+10.5%
2022$4,988-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,288DeedBook 6471, Page 305Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 5257, Page 160Recorded11/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965