Skip to content

126 Centre StGibbstown, NJ 08027

Built 1930

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block67
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
28%
Improvement Value:$73,600
72%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,519+5.6%
2024$3,334+1.0%
2023$3,301-1.4%
2022$3,347-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 5338, Page 52Recorded7/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930