Skip to content

27 Oak StGlassboro, NJ 08028

Built 1914

Owner
---
Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block75
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SA1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
28%
Improvement Value:$81,700
72%
Total Assessment$112,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,880+5.5%
2024$3,676-14.9%
2023$4,319-1.4%
2022$4,379-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$301,000
Sq Ft1,262DeedBook 7279, Page 156Recorded12/15/2025

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,262DeedBook 6457, Page 199Recorded4/15/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4674, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1914