Skip to content

130 Giammarino AveGibbstown, NJ 08027

Built 1956

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block82
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
19%
Improvement Value:$155,200
81%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621+5.6%
2024$6,273+1.0%
2023$6,211+6.2%
2022$5,849-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,698DeedBook 6193, Page 11Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 5932, Page 194Recorded8/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956