Skip to content

30 S School StGibbstown, NJ 08027

Built 1935

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block87
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
21%
Improvement Value:$126,500
79%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+5.5%
2024$5,222+1.0%
2023$5,171-1.4%
2022$5,243-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft2,102DeedBook 6964, Page 269Recorded1/31/2024

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft2,102DeedBook 6951, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1935