Skip to content

52 S School StGibbstown, NJ 08027

Built 1940

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block87
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
22%
Improvement Value:$142,200
78%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+5.6%
2024$5,947+1.0%
2023$5,888-1.4%
2022$5,970-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2927, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1940