Skip to content

305 Monument AveNational Park, NJ 08063

Built 1940

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block16
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
31%
Improvement Value:$96,800
69%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+1.6%
2024$6,801+1.8%
2023$6,678-0.3%
2022$6,696+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4864, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1940