Skip to content

313 Monument AveNational Park, NJ 08063

Built 1901

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block16
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityNational Park Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
30%
Improvement Value:$110,600
70%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+1.6%
2024$7,363+4.3%
2023$7,060-0.3%
2022$7,079+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901