Skip to content

1243 Heddon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1970

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 28, 2023

Property Information

Block120
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
19%
Improvement Value:$95,000
81%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,152+0.1%
2024$5,148+3.9%
2023$4,956+0.6%
2022$4,925+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,104DeedBook 6824, Page 68Recorded3/13/2023

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 2894, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1970