Skip to content

440 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1955

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block108
Lot49
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
35%
Improvement Value:$29,200
65%
Total Assessment$44,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,971+0.1%
2024$1,969+3.9%
2023$1,896+0.6%
2022$1,884+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2741, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1955