Skip to content

245 Morton AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1975

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block110
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
14%
Improvement Value:$118,700
86%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+0.1%
2024$5,812+4.0%
2023$5,586+0.6%
2022$5,550+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975