Skip to content

416 Cook AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2001

Property Information

Block115
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
24%
Improvement Value:$68,500
76%
Total Assessment$90,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,964+0.1%
2024$3,961+3.9%
2023$3,813+0.6%
2022$3,790+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952