Skip to content

428 Cook AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block115
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
23%
Improvement Value:$67,800
77%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,885+0.1%
2024$3,882+3.9%
2023$3,737+0.6%
2022$3,714+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 2857, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1952