Skip to content

424 Cook AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block115
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
21%
Improvement Value:$75,900
79%
Total Assessment$96,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,242+0.1%
2024$4,238+3.9%
2023$4,080+0.6%
2022$4,055+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3250, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1952