Skip to content

429 Morton AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1947

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Apr 20, 2020

Property Information

Block115
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
22%
Improvement Value:$75,400
78%
Total Assessment$97,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,268+0.1%
2024$4,264+3.9%
2023$4,105+0.6%
2022$4,080+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$106,500
Sq Ft1,216DeedBook 6270, Page 277Recorded4/22/2020

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 3906, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1947