Skip to content

1253 Berkley RdPaulsboro, NJ 08066

Built 2024

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block119
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
9%
Improvement Value:$162,700
91%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,832+1064.5%
2024$673+1.9%
2023$660+12.4%
2020$588+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900
Sq Ft1,279DeedBook 6993, Page 278Recorded4/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 6619, Page 131Recorded1/26/2022