Skip to content

1616 S Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1958

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block127
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description1SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,100
17%
Improvement Value:$68,500
83%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,634+0.1%
2024$3,631+3.9%
2023$3,496+0.6%
2022$3,474+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,050DeedBook 6535, Page 320Recorded8/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958