Skip to content

127 Jessup StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block127
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description1SF2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
16%
Improvement Value:$94,700
84%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+0.1%
2024$4,928+3.9%
2023$4,744+0.6%
2022$4,715+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6043, Page 29Recorded2/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920